Koszyk

☎ Infolinia: + 48 696 086 723

Realizacja wysyłek 5 dni w tygodniu od pn. do pt.

Czym jest bezdech senny?

Chrapiesz? Jesteś zmęczony? Miewasz migreny? A może miewasz problemy z koncentracją lub nadciśnieniem? Nie lekceważ objawów! Mogą to być symptomy bezdechu sennego. Zadbaj o komfort snu dla Ciebie i Twoich bliskich, w ten sposób zadbasz nie tylko o zdrowie, ale również o bezpieczeństwo. Co bezdech senny ma wspólnego z bezpieczeństwem Twoim, Twoich bliskich i innych osób? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Czym jest bezdech senny?

Jest to stan, który prowadzi do zablokowania górnych dróg oddechowych lub ustania wentylacji płuc podczas snu na dłużej niż 10 sekund. Najczęściej rozpoznawany jest u mężczyzn w wieku 40-70 lat, zaś u kobiet w okresie po menopauzie. Możemy wyróżnić trzy postacie bezdechu sennego:

  • obturacyjny bezdech senny (OBS) – podczas snu mięśnie gardła i język wiotczeją, częściowo lub całkowicie blokując przepływ powietrza przez drogi oddechowe, pomimo wysilonej pracy mięśni klatki piersiowej, przepony i intensywnej gotowości płuc. Często objawia się wzmożonym i głośnym oddechem. Wtedy też często pojawia się chrapanie lub całkowite, chwilowe zablokowanie oddechu.
  • centralny bezdech senny (CBS) – podczas snu następuje zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe z równoczesnym zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha (przepony). Jest to spowodowane chwilową przerwą w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni     odpowiadających za oddychanie. Często objawia się krótkotrwałym ustaniem oddechu.
  • mieszany (OBS+CBS) – mieszana forma bezdechu obturacyjnego i centralnego w różnych proporcjach nasilenia.

Konsekwencje zaniechania leczenia:

U większości osób bezdech senny często wymusza nieświadome wybudzenie się na kilka sekund, aby odzyskać normalny oddech. Wielokrotne wybudzanie się podczas nocy, powoduje odczuwanie nadmiernej senności w ciągu dnia, obniżoną koncentrację i poczucie zmęczenia. Naturalną konsekwencją jest zmniejszona wydajność w pracy, gorsze zapamiętywanie i przyswajanie informacji w trakcie nauki. Nagminne przysypianie w ciągu dnia, również w trakcie pracy. Bardzo niebezpieczne podczas obsługi maszyn lub nawet w trakcie jazdy samochodem! Badania amerykańskiej AAA Foundation for Traffic Safety wykazały, że u kierowców ze stwierdzonym obturacyjnym bezdechem sennym, ryzyko spowodowania wypadku jest siedmiokrotnie wyższe, w porównaniu do osób zdrowych. Problem jest na tyle ważny, a zagrożenie realne, że rządy państw członkowskich UE, postanowiły ujednolicić treść przepisów dotyczących badań lekarskich osób ubiegających się o prawo jazdy i badań okresowych zawodowych kierowców. W Polsce zmiana tej regulacji prawnej znalazła swój wyraz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2015r. Obecnie obowiązujące przepisy mówią wyraźnie: Zdiagnozowany i nieleczony obturacyjny bezdech senny oznacza przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdu. Lekarz orzecznik może wstrzymać wydanie prawa jazdy i skierować na specjalistyczne badania. Jeśli badanie wykaże, umiarkowaną lub ciężką postać bezdechu sennego, konieczne jest leczenie i stała kontrola lekarza. W przypadku odmowy leczenia uprawnienia do prowadzenia pojazdu nie zostaną wydane, lub w przypadku kierowców zawodowych cofnięte. Wdrożenie leczenia powoduje nie tylko zabezpieczenie się przed utratą prawa jazdy, ale przede wszystkim jest wyrazem troski o bezpieczeństwo własne i osób w naszym otoczeniu, a co równie ważne już od pierwszej chwili stosowania aparatu do kuracji bezdechu sennego, uwalniamy się od symptomów choroby.

Nieleczony bezdech senny może doprowadzić do wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, cukrzycy oraz impotencji. Co więcej, również członkowie rodziny śpiący w otoczeniu osoby cierpiącej na bezdech senny, często nie mogą się wyspać ze względu na hałas wywołany chrapaniem. W trakcie zleconych przez British Snoring & Sleep Apnoea Association badań nad bezdechem sennym i towarzyszącym mu chrapaniem udowodniono, że śpiąc z chrapiącym partnerem w ciągu życia tracimy nawet 2 lata snu!. Naturalną konsekwencją tego jest drażliwość, wahania nastroju, problemy z koncentracją czy koszmary. W śród osób badanych odnotowano przypadki bezpośredniego przyczynienia się takiego stanu rzeczy do rozpadu małżeństwa.

Jak leczyć bezdech senny?

Najskuteczniejszą metodą walki z bezdechem sennym, jest spanie w aparacie do kuracji tego schorzenia czyli w CPAPie. Jest to aparat, który przez całą noc podaje powietrze udrożniając górne drogi oddechowe i wspomagając proces wymiany powietrza w organizmie. W ten sposób eliminujemy powstawanie bezdechów sennych. Dzięki temu pacjent może się wyspać i poprawić sobie jakość snu, a co za tym idzie przywrócić komfort życia zaburzony chronicznym niewyspaniem.

Jak zdiagnozować bezdech senny?

Pierwszym krokiem do zdiagnozowania bezdechu sennego, jest wywiad przeprowadzony przez lekarza ogólnego, który następnie skieruje do lekarza specjalisty pulmonologa. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie badania polisomnograficznego. To badanie pozwoli określić typ schorzenia które wywołuje bezdech senny. Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano już przyczynę powstawania bezdechu sennego, jest on skierowany do odpowiedniego lekarza chorób wewnętrznych, pulmonologa, laryngologa bądź neurologa, w celu rozpoczęcia leczenia i oczywiście po wypisanie wniosku na aparat. Dla każdego typu schorzenia przeznaczony jest inny rodzaj aparatu do bezdechu sennego. Ponieważ samo badanie polisomnograficzne nie daje odpowiedzi na temat optymalnego ciśnienia leczniczego, konieczne jest jeszcze tzw. miareczkowanie.

Czy możliwe są refundacje?

Aparaty do bezdechu sennego są urządzeniami refundowanymi przez NFZ. Refundacja na aparat CPAP przysługuje każdemu pacjentowi minimum raz na 5 lat, w kwocie 1890,00zł brutto i ta kwota stanowi 90% limitu NFZ, który aktualnie został ustalony przez ustawodawcę na poziomie 2100,00zł brutto.

Jaki rodzaj aparatu do bezdechu sennego wybrać?

Na rynku dostępne są różne urządzenia wielu producentów, zarówno podstawowe które mieszczą się w cenie limitu NFZ, (do tych  urządzeń pacjent dopłaca minimalną kwotę 210,00zł brutto), jak również urządzenia droższe, o większej funkcjonalności i tym samym dające wyższy komfort, lecz tu już musimy się liczyć z wyższą dopłatą, nawet kilku tysięcy złotych. Niezależnie od tego istotniejszym podziałem jest podział aparatów ze względu na typ schorzenia. Trzy rodzaje, które najczęściej stosuje się w konkretnym rodzaju bezdechu sennego:

  • automatyczne (APAP) – obturacyjny bezdech senny
  • stało-ciśnieniowe (CPAP) – obturacyjny bezdech senny
  • dwupoziomowe (BiPAP) – centralny i mieszany bezdech senny

Możemy spotkać się z różnymi nazwami tych urządzeń: protezy powietrzne, aparaty do bezdechu sennego, aparaty do oddychania przy bezdechu, czy też aparat na bezdech. Musimy jednak mieć świadomość, że są to tylko różne nazwy tego samego urządzenia. Wszystkie aparaty niezależnie od nazwy, a także modelu i dostępnych funkcji, mają do wykonania jedno główne zadanie – podać powietrze do dróg oddechowych pod takim ciśnieniem, aby trwale je udrożnić i tym samym wyeliminować powstające bezdechy. Przede wszystkim wybór odpowiedniej protezy powietrznej zależy od tego, jaki rodzaj bezdechu został zdiagnozowany. Drugim istotnym czynnikiem, jest wartość‡ zaleconego przez lekarza ciśnienia, jakie musi wytworzyć aparat, aby prawidłowo udrożnił drogi oddechowe. I tu wracamy do miareczkowania. Badanie to w istocie nic innego jak testowanie przez lekarza kolejnych ustawień urządzenia, które przeprowadza się w trakcie snu pacjenta. Analiza oraz interpretacja odczytów z aparatu i reakcji organizmu, które ma pozwolić dobrać te optymalne z punktu widzenia terapii. W praktyce wygląda często to tak, że po kilku sesjach (nocach spędzonych z urządzeniem) wracamy do lekarza, który na podstawie dostarczonych przez nas danych z karty pamięci urządzenia, ustali odpowiednie parametry. Czasami w przypadku urządzeń półautomatycznych należy ten proces przeprowadzić kilkukrotnie sprawdzając różne ustawienia. Urządzenia automatyczne z założenia ustalają ciśnienie samodzielnie, ale należy w nich ustawić przedział ciśnień które aparat będzie wytwarzał w trakcie snu, czyli i w trakcie prawidłowego oddychania i wtedy gdy będzie musiał zainterweniować, czyli przeciwdziałać nadchodzącym bezdechom. Dlatego w przypadku urządzenia automatycznego również konieczne jest przeprowadzenie badania miareczkowania.

Najbardziej optymalnym wyborem w większości przypadków, będzie aparat automatyczny (APAP) np: APEX iCH Auto, który dobiera ciśnienie automatycznie w trakcie trwania całej nocy. Dział‚anie urządzenia polega na tym, że zwiększa ciśnienie, w momentach wyczucia podwyższonego oporu powietrza w drogach oddechowych. Po ich udrożnieniu, ponownie wraca do minimalnej wartości ciśnień. Szczególnie istotne jest to przy wysokich parametrach, powyżej 10mBar, gdzie różnica między możliwym minimalnym, a maksymalnym ciśnieniem może wynieść nawet kilka mBar. Dzięki takiemu rozwiązaniu, komfort snu jest zdecydowanie większy. Przy niższych ciśnieniach, zazwyczaj poniżej 10mBar, różnice będą już znacznie mniejsze. Dlatego wystarczający będzie zakup tańszego aparatu stało-ciśnieniowego (CPAP), np: APEX iCH PRIME, który przez całą noc pracuje na takim samym, wcześniej ustawionym ciśnieniu. Nie mniej jednak, nawet przy niskich ciśnieniach aparat automatyczny będzie bardziej komfortowy w użyciu od urządzenia stało-ciśnieniowego. W przypadku, gdy podczas badania polisomnograficznego zostaną zdiagnozowane bezdechy centralne lub mieszane z przewagą centralnych, należy wybrać aparat dwupoziomowy (BiPAP) np: SleepCube BiLevel ST, firmy Drive Devilbiss. Urządzenie automatycznie dobiera ciśnienie z tą różnicą, że dodatkowo oddzielnie ustawiamy wysokość ciśnienia powietrza podawanego w fazie wdechu i w fazie wydechu. Jest to bardzo istotna różnica dająca wyższy komfort snu i lepsze wspomaganie prawidłowego cyklu oddychania. Przy doborze aparatu warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jeżeli do tej pory po przebudzeniu (w trakcie nocnego wybudzenia lub rano) odczuwamy nadmierne wysuszenie dróg oddechowych (tj. uczucie tzw. sklejonego gardła lub  wręcz przywarcie suchego języka do podniebienia) to pamiętajmy, że powietrze podawane przez aparat do kuracji bezdechu może spotęgować ten efekt (szczególnie wtedy gdy jednostajnie przez dłuższy czas jest podawane powietrze pod tym samym ciśnieniem) i wówczas warto zastanowić się nad urządzeniem wyposażonym w nawilżacz. Praktycznie każdy aparat dostępny na rynku ma możliwość podłączenia nawilżacza lub jest w niego wyposażony standardowo. Wybór należy do nas, jaką opcję wybierzemy. Wszystkie pozostałe funkcje w urządzeniach zazwyczaj mają na celu podniesienie komfortu ich użytkowania, jak chociażby bezprzewodowy transfer danych (bardzo praktyczna funkcja, pozwalająca lekarzowi na zdalną kontrolę terapii, dzięki czemu pacjent zmniejsza częstotliwość wizyt w gabinecie lekarskim) Przykładem protez powietrznych, posiadających tą praktyczną funkcję wspomnianą powyżej, są dostępne w ofercie 4med-ortopedia.pl, są to niezawodne urządzenia Dream Station Auto, firmy Philips Respironics lub Airsense 10 AutoSet firmy ResMed. Inną często braną pod uwagę opcją jest podgrzewana rura doprowadzająca powietrze do maski (opcja podnosząca komfort w chłodnych pomieszczeniach, np. u osób lubiących spać w niskiej temperaturze, ale równocześnie wykazujących tendencję do zachorowań na gardło) Wszystkie urządzenia ResMed serii AirSense oraz DreamStation AUTO firmy Philips Respironics, posiadają taką opcję lub są w nią wyposażone w standardzie.

Maska do aparatu bezdechu sennego. Jaką wybrać?

Prawidłowo dobrana i dopasowana maska ma kluczowe znaczenie w terapii bezdechu sennego i praktyka pokazuje, że najczęstszą przyczyną zaprzestania terapii jest właśnie pochopnie wybrana maska! Jeżeli maska będzie miała przecieki, będzie uwierała lub jej praca będzie głośna, to nawet z najlepszego i najdroższego aparatu CPAP, nie będzie można korzystać w prawidłowy i komfortowy sposób.

Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje masek:

  • Maski nosowe – obejmujące tylko nos;
  • Maski (twarzowe) ustno-nosowe, obejmujące nos i usta;
  • Maski do-nosowe – podające powietrze bezpośrednio do otworów nosowych.(często spotykana inna nazwa to: pod-nosowe)

Zazwyczaj najlepszym  wyborem jest maska nosowa. Ma niewielki rozmiar i obejmuje tylko delikatnie okolice nosa. Zaletą tego rodzaju maski do leczenia bezdechu sennego, jest możliwość swobodnego oddychania niezależnie od ciśnienia podawanego powietrza. Istnieją jednak trzy sytuacje, w których nie należy się decydować na maskę nosową ponieważ najprawdopodobniej się nie sprawdzi:

  • niedrożność nosa wynikająca z nieprawidłowego ułożenia przegród nosowych, występowanie polipów lub innych przeszkód powodujących brak swobodnego przepływu powietrza do dróg oddechowych.
  • niedrożność nosa wynikająca z przyczyn alergologicznych lub skłonności do nadmiernego przeziębiania się, kiedy to nos zatyka się nadmierną ilością śluzu.
  • spanie z otwartymi ustami. Istnieje duże ryzyko, że powietrze podane nosem będzie wypływało przez otwarte usta. W konsekwencji, uniemożliwi to wytworzenie wymaganego ciśnienia w drogach oddechowych eliminującego bezdechy.

Przy powyższych sytuacjach, dużo lepszym wyborem jest maska twarzowa do aparatów CPAP, która podaje w prawidłowy sposób powietrze równocześnie przez nos lub usta.

Mankamentem maski ustno-nosowej, jest jej spory rozmiar i fakt, że obejmuje zarówno nos jak i usta. A więc przylega do twarzy sporą powierzchnią, co z kolei niesie większe ryzyko występowania przecieków. Konieczne jest wtedy mocniejsze dociągnięcie maski do twarzy paskami tak, aby te przecieki wyeliminować i tu może u niektórych osób pojawić się dyskomfort wynikający z większego odczuwania jej obecności na twarzy. Z kolei przy zaleconym niskim ciśnieniu leczniczym, poniżej 10mBar, nie ma przeciwwskazań do stosowania maski do-nosowej (pod-nosowej), i takie rozwiązanie będzie najbardziej komfortowe, a więc idealne!

Taka maska podaje powietrze bezpośrednio do otworów nosowych, a dzięki zastosowaniu dwóch delikatnych pasków przylega do twarzy w wystarczająco dobry sposób aby prawidłowo spełniać swoją funkcję i terapia przebiegała poprawnie. Należy pamiętać, że przy ciśnieniu leczniczym wyższym niż 10mBar, ciągłe podawanie strumienia powietrza do nosa może okazać się również mało komfortowym rozwiązaniem i wówczas należy rozważyć dwa wcześniej omówione warianty czyli maska twarzowa lub nosowa. Niema rozwiązań uniwersalnych, które sprostały by każdej anatomicznej budowie twarzy i równocześnie uwzględniały indywidualne preferencje pacjenta lub okoliczności związane z innymi dolegliwościami czy kształtem twarzy, dlatego producenci opracowują wiele projektów masek o różnej konstrukcji i przeznaczeniu. Oprócz właściwego doboru rodzaju maski, kluczowe jest dobranie jej prawidłowego rozmiaru. Dobrze dobrana maska do aparatów CPAP powinna przylegać do twarzy na tyle szczelnie, aby spod silikonowej nakładki, która stanowi uszczelnienie między maską a skórą twarzy, nie wypływało powietrze. Maski serii WIZARD przeznaczone są dla dorosłych pacjentów o wadze powyżej 30kg, którym zalecono terapię oddechową w formie stałego pozytywnego ciśnienia powietrza w drogach oddechowych.

Artykuł ten powstał w oparciu o materiały firmy REHA FUND, która jest obecnie największym dystrybutorem CPAPów w Polsce. Wykorzystując wiedzę ich specjalistów i niemal 30-letnie doświadczenie, staraliśmy się w sposób jak najlepszy i kompletny, przybliżyć temat aparatów do terapii bezdechu sennego. Pamiętajmy jednak, że podstawą i rzeczą absolutnie niezbędną do rozpoczęcia terapii będzie wizyta u lekarza specjalisty i bez prawidłowego rozpoznania oraz specjalistycznej diagnozy, nie może być mowy o rozpoczęciu skutecznego leczenia bezdechu sennego.

Odbiór osobisty

Odbiór możliwy w jednym z 4 sklepów stacjonarnych

Możliwość zwrotu

Zwrot produktu możliwy jest do 14 dni od zakupu

Szybka i pewna dostawa

Dostawy produktów realizowane przez kurierów DPD

Bezpieczne zakupy

Bezpieczne metody płatności i wysyłki produktów