Koszyk

☎ Infolinia: + 48 570 490 820

Realizacja wysyłek 5 dni w tygodniu od pn. do pt.

Rower w rehabilitacji

Nic tak nie poprawia nastroju jak wycieczka rowerowa w pogodny dzień! Świeże powietrze, promienie słońca na twarzy i „wiatr we włosach”! Nie sposób przecenić dobrodziejstw wynikających z umiarkowanego wysiłku fizycznego w procesie rehabilitacji. Nie bez znaczenia jest też wpływ aktywizacji osób, które na skutek trudności w poruszaniu się wycofały się z aktywnego trybu życia, na ich psychikę i samopoczucie.

Jazda na rowerze trójkołowym jako element rehabilitacji?

Nic tak nie poprawia nastroju jak wycieczka rowerowa w pogodny dzień! Świeże powietrze, promienie słońca na twarzy i „wiatr we włosach! Nie sposób przecenić dobrodziejstw wynikających z umiarkowanego wysiłku fizycznego na proces rehabilitacji. Nie bez znaczenia pozostaje, na psychikę i samopoczucie osób, które na skutek trudności w poruszaniu się, wycofały się z aktywnego trybu życia. Nie chodzi tu tylko o osoby cierpiące na schorzenia układu ruchu, ale także o seniorów pragnących prowadzić wspólnie z bliskimi i ze znajomymi aktywny tryb życia. Wydawać się może, że wycieczka rowerowa to przyjemność, na którą mogą sobie pozwolić tylko osoby w pełni sprawne ruchowo i ludzie z niezachwianym poczuciem równowagi. Nic bardziej mylnego. Jest wiele metod, sposobów i urządzeń do aktywizacji osób mających problemy z poruszaniem się. W 4MED-Ortopedia uważamy, że zdecydowanie najprzyjemniejszym sposobem jest wycieczka rowerowa na trójkołowcu. Ruch o umiarkowanym natężeniu pozwala utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrej kondycji. Dobra kondycja poprawia nie tylko formę fizyczną i psychiczną, ale przede wszystkim opóźnia proces starzenia się organizmu. Dochodzi do tego poczucie spełnienia i świadomość podjętego wyzwania sportowego, a pokonanie ograniczeń własnego ciała daje siłę do walki z trudnościami dnia codziennego.

Jak najlepiej opisać emocje towarzyszące swobodnemu przemieszczaniu się osób o ograniczonej sprawności ruchowej? My mówimy po prostu „wolność” – tylko tyle i aż tyle 🙂

Rowery rehabilitacyjne-trójkołowe. Jak działają?

Rower trójkołowy nie tylko pozwala wzmocnić mięśnie, ale umożliwia swobodne i samodzielne przemieszczanie się w rejony, do których wydawałoby się dostęp jest utracony na zawsze. Rowery trójkołowe cechuje wysoka stabilność dzięki trzem stałym punktom podparcia. To sprawia, że po pierwsze nie trzeba utrzymywać równowagi balansując ciałem i kierunkiem jazdy, po drugie zatrzymanie roweru w miejscu (na przykład na światłach w ruchu ulicznym) nie skutkuje utratą równowagi i nie wymaga podpierania się nogą. Technika skrętu różni się w rowerze trójkołowym od zwykłego jednośladu, ale intuicyjnie każdy bardzo szybko opanowuje tą sztukę, bo najważniejsze jest to, że trójkołowiec nie wymaga od kierowcy pochylania się przy pokonywaniu zakrętów. To bezpieczne, nieskomplikowane i bardzo wygodne rozwiązanie. Tylne koła osadzone na jednej osi w wielu modelach są wyposażone w mechanizm różnicowy co sprawia, że zakręty pokonuje się łatwo i bez zbędnych oporów. Takie rozwiązanie daje stabilny i kulturalnie pracujący napęd, który pozwala oszczędzić zużywanie opon. Wygodna pozycja umożliwia przejechanie długich dystansów przez osoby starsze i niepełnosprawne, bez nadmiernego wysiłku i obciążania kręgosłupa.

Komu potrzebny będzie rehabilitacyjny rower trójkołowy?

Dla kogo jest rower trójkołowy? Na pewno ze względu na wspomnianą już wcześniej stabilność, dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi, które chcą wzmocnić swoje poczucie niezależności i samodzielności. Na pewno dla tych, którzy pomimo obniżonej sprawności motorycznej pragną kontaktu i integracji z rówieśnikami i bliskimi osobami. Czyli seniorzy oraz dzieci i młodzież z dysfunkcją mięśniową i porażeniem mózgowym. Rowery trójkołowe są pomocne w rehabilitacji kończyn dolnych poddanych protezo-plastyce. Wycieczki rowerowe na trójkołowcu są urozmaiceniem w rehabilitacji osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, niedowłady po udarowe, zaniki mięśni i choroby reumatyczne. Zajęcia w plenerze, na świeżym powietrzu i w otoczeniu przyrody, to bardzo atrakcyjne urozmaicenie i doskonała alternatywa dla rehabilitacji w gabinecie lub na sali treningowej. Reasumując, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia nie tylko nastrój, witalność i stymuluje mięśnie, ale też poprawia przemianę materii.

Wybór odpowiedniego roweru trójkołowego jest tak samo skomplikowany, jak wybór tradycyjnego jednośladu… Czyli mówiąc wprost jest banalnie prosty.

Wybieramy rower trójkołowy dla dorosłych

Zaczynamy tak jak w przypadku tradycyjnego jednośladu, czyli od rozmiaru ramy dobranej do naszego wzrostu. Mówiąc precyzyjnie, dobieramy rozmiar i geometrię ramy roweru, do zasięgu naszych rąk i nóg, pamiętając przy okazji o prawidłowej i wygodnej, czyli poprawnej postawie w trakcie jazdy. Sylwetka ma być naturalnie prosta nie obciążająca zbytnio kręgosłupa, ale równocześnie swobodna i delikatnie podparta na kierownicy. Prawidłowa pozycja za kierownicą i nieskrępowane ruchy, to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Najprościej przymiarki dokonać bezpośrednio na rowerze, siadając na nim i dokonując jazdy próbnej. Oczywiście nie wszyscy mają w pobliżu miejsca zamieszkania salon zaopatrzenia medycznego z sprzętem rehabilitacyjno-sportowym, lub sklep rowerowy oferujący trójkołowce. Dlatego producenci wypracowali pewien schemat geometrii ramy, który uwzględnia dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru do wzrostu pasażera, bez potrzeby przymierzania roweru. Mierzymy więc wewnętrzną długość nogi, od podłoża aż do pachwiny krokowej i tą długość odnosimy do wartości w tabeli rozmiarów rowerów w katalogu danego producenta. W ten prosty sposób dobieramy rozmiar roweru. Jeżeli mamy nietypową sylwetkę i proporcje naszego ciała odbiegają od przeciętnej, można zamówić rower specjalnie zaprojektowany pod proporcje naszego ciała. To dotyczy również maksymalnej nośności konstrukcji, którą zamierzamy nabyć. Nawet jeżeli geometria ramy idealnie nam pasuje, to ważną kwestią przy doborze roweru jest jego maksymalny udźwig. Musimy więc wybrać konstrukcję odpowiednią do naszej wagi.

Rowery trójkołowe z napędem elektrycznym? Jakie modele będą najlepsze?

Kolejnym wyborem jest rodzaj napędu. Musimy zdecydować, czy chcemy rower napędzany tylko za pomocą siły własnych mięśni, czy może chcemy wspomagać się napędem elektrycznym. To będzie decyzja, która w największym stopniu zaważy na cenie wybranego przez nas pojazdu. Zarówno napęd elektryczny jak i tradycyjny występuje w wielu wariantach i musimy wybrać interesującą nas opcję. W przypadku rowerów z napędem elektrycznym będzie to albo częściowe wspomaganie elektryczne, odciążające tylko w pewnym stopniu nasze mięśnie podczas pedałowania, albo stały napęd elektryczny z regulacją prędkości w manetce. Stały napęd elektryczny, który całkowicie eliminuje konieczność pedałowania niesie jednak ze sobą pewne ograniczenie maksymalnego zasięgu roweru. Wynika to z pojemności akumulatorów i kompromisu pomiędzy ich pojemnością a wagą. Warto więc zapamiętać! Całkowite wyeliminowanie potrzeby pedałowania jest rozwiązaniem wygodnym i oszczędzającym znacznie nasze siły, ale szybciej zużywające energię akumulatory, pozwalają pokonać mniejszy dystans na jednym ładowaniu.

Tradycyjny napęd nie ma ograniczenia zasięgu, gdyż ten wyznaczamy sami swoją determinacją i kondycją. Jednak tradycyjne napędy rowerów trójkołowych również potrafią bardzo się między sobą różnić konstrukcją. Najlżejszy, najprostszy, najtańszy i zarazem najmniej awaryjny, to system tzw. „ostrego koła”. Czyli bezpośredni sztywny napęd za pomocą łańcucha. (Brak pedałowania oznacza zatrzymanie kół napędowych). Następnie mamy bardziej zaawansowany technicznie napęd z piastą typu „torpedo”, najbardziej uniwersalne rozwiązanie znane z rowerków dziecięcych. (umożliwia jazdę bez pedałowania, ale pedałowanie wstecz skutkuje hamowaniem) Kolejnym rozwiązaniem jest piasta typu „wolnobieg” najczęściej skojarzony napęd z przekładnią wielobiegową (tzw. przerzutką). Napęd z trzy lub siedmio-biegową przerzutką, jest droższy w zakupie i w eksploatacji (konieczność okresowego czyszczenia i regulowania przekładni) jednak umożliwia dostosowanie siły pedałowania do warunków w terenie. Takie rozwiązanie umożliwia poruszanie się z różną prędkością, zarówno spacerową jak i bardzo szybką. Przerzutka umożliwia pokonywanie podjazdów, na które przy tradycyjnym napędzie bezstopniowym nie starczyłoby nam sił, to samo tyczy się jazdy pod wiatr czy po grząskim terenie (piasek, śnieg, błoto).

Warto w tym miejscu jeszcze raz wspomnieć o mechanizmie różnicowym. Zarówno w przypadku rowerów trójkołowych elektrycznych jak i napędzanych siłą mięśni, istnieje możliwość wyposażenia ich w mechanizm różnicowy w tylnej osi. Sztywne połączenie tylnych kół (stała oś łącząca oba tylne koła) jest rozwiązaniem trochę tańszym na etapie zakupu ze względu na mniej złożoną konstrukcję, co za tym idzie prostszym w obsłudze i lżejszym. Jednak w trakcie eksploatacji szybko docenimy zalety dyferencjału, gdyż pozwala on wyeliminować tarcia występujące między kołami a podłożem w trakcie pokonywania łuków i ciaśniejszych zakrętów. To z kolei przekłada się na mniejsze opory w trakcie jazdy, a więc oszczędzamy siły i energię, a w dłuższej eksploatacji przyniesie spore oszczędności w zużyciu podzespołów roweru. Mniejsze siły działające pomiędzy niezależnie pracującymi kołami, w mniejszym stopniu obciążają napęd, czyli mniej zużywają się zębatki i łańcuch. Konstrukcja ramy jest poddawana mniejszym naprężeniom oszczędzając zawieszenie i łożyska. Zużycie bieżnika opon będzie wyraźnie mniejsze i pozwoli nam przejechać o wiele więcej kilometrów na jednym komplecie. To wszystko razem przynosi oszczędności i podnosi bezpieczeństwo.

Lista dodatków i elementów wyposażenia podnoszących funkcjonalność rowerów trójkołowych jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych jednośladów. Poza oczywistymi takimi jak wyposażenie drogowe (oświetlenie, lusterka, dzwonki i liczniki) poprzez podnoszące komfort użytkowania (tj. amortyzowane i regulowany w różnych płaszczyznach wsporniki, kierownice w różnym kształcie i siedzenia o różnych charakterystykach twardości, bagażniki, kosze transportowe i uchwyty.) Kończąc na tych najważniejszych dodatkach w rowerze rehabilitacyjnym. To co umożliwia pełne użytkowanie roweru trójkołowego przez osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnością, to uchwyty, mocowania i akcesoria, stabilizujące pozycję kierowcy na rowerze. Tak więc czas na rower! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów trójkołowych na naszej stronie i listą dodatków oraz akcesoriów do nich.

Odbiór osobisty

Odbiór możliwy w jednym z 4 sklepów stacjonarnych

Możliwość zwrotu

Zwrot produktu możliwy jest do 14 dni od zakupu

Szybka i pewna dostawa

Dostawy produktów realizowane przez kurierów DPD

Bezpieczne zakupy

Bezpieczne metody płatności i wysyłki produktów